Projektowanie ogrodów – kilka wskazówek dla pasjonatów!
Zaprojektowanie pięknego i funkcjonalnego ogrodu to wcale nie taka prosta sprawa. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowców czyli biura projektowego, które przygotuje nam profesjonalny i szczegółowy plan zagospodarowania przyszłego ogrodu.
Dla miłośników ogrodnictwa, którzy jednak samodzielnie planują aranżację przydomowych przestrzeni udzielamy kilku wskazówek, które warto mieć na uwadze aby uniknąć błędów i przypadkowości.
Kiedy i od czego zacząć projektowanie ogrodu?
O przyszłym ogrodzie warto pomyśleć już przed rozpoczęciem budowy domu. Na tym etapie dobrze jest ustalić usytuowanie wszystkich elementów naszego przyszłego ogrodu. Najlepiej tak rozplanować przestrzeń działki, aby zapewnić wygodny i funkcjonalny podjazd dla samochodów, komunikację wokół domu i innych budynków znajdujących się na posesji. Warto również pomyśleć o miejscu składowania drzewa kominkowego i niezbędnych w ogrodzie narzędzi, jak również o wydzieleniu strefy przeznaczonej do wypoczynku i rekreacji, lub strefy zarezerwowanej np. na uprawy. Ważne jest jak będziemy korzystać z ogrodu i kto jest jego użytkownikiem. W zależności od tego, czy w ogrodzie często bywają np. małe dzieci planujemy przestrzeń tak, by zapewnić im dobrą zabawę i bezpieczeństwo. W ogrodzie pojawią się wtedy ciekawe urządzenia i konstrukcje tworzące plac zabaw. W ogrodzie dla maluchów unikamy elementów mogących zagrozić ich bezpieczeństwu jak np. duże różnice wysokości, niebezpieczne rośliny lub niezabezpieczony dostęp do zbiorników wodnych..
Jeżeli właścicielem ogrodu jest miłośnik prac ogrodniczych i własnych upraw, musimy zapewnić miejsce na odpowiednio nasłoneczniony ogród warzywno ziołowy i pięknie wyeksponowane.kolekcje roślin.
Warto również pomyśleć o ekologii w ogrodzie. Nikomu nie trzeba zachwalać zalet deszczówki. Odpowiednio gromadzona jest cennym źródłem wody np. do podlewania . Kompostownik z kolei zapewni możliwość wykorzystywania części organicznych odpadów z gospodarstwa domowego. Otrzymamy dzięki niemu możliwość zasilania roślin w ogrodzie świeżym kompostem.
Projektując ogród musimy pomyśleć również o zwierzętach , które tu zamieszkają lub będą go odwiedzały. Odpowiednie usytuowanie np. kojca dla psa i zapewnienie wygodnych tras poruszania się zwierząt w ogrodzie pozwoli uniknąć w przyszłości zniszczeń i usprawni domownikom opiekę nad zwierzakami.
Bardzo ważnym elementem w ogrodzie jest światło. Musimy je zaprojektować tak, by spełniało swoją podstawową funkcję jaką jest doświetlenie wszystkich miejsc potrzebujących dobrej widoczności po zmroku i oprócz tego stworzyło niepowtarzalny klimat ogrodu poprzez efektowne wyeksponowanie wybranych elementów ogrodu.
Dla zapracowanych polecamy wszelkie rozwiązania ułatwiające pielęgnację ogrodu. Instalacja automatycznego systemu nawadniania pozwala oszczędzić nie tylko czas ale i pieniądze ,dzięki odpowiedniemu dawkowaniu wody potrzebnej do nawodnienia ogrodu.
Projektując taras lub altanę musimy zadbać o piękny widok , jaki będzie się roztaczał z tych miejsc. Jeśli nasza działka znajduje się przy ruchliwej ulicy, warto stworzyć strefę zieleni, która będzie stanowić doskonałe wyciszenie dla hałasów dobiegających z ulicy i chronić naszą prywatność.
W sytuacji gdy na działce stoi już dom, mamy nieco utrudnione zadanie, jednak i ten moment jest dobry aby zaprojektować ogród, który będzie spełniał nasze oczekiwania.
Jeśli wokół domu rosną już jakieś drzewa i krzewy, zwłaszcza te, które dają cień, warto zastanowić się nad wkomponowaniem ich w krajobraz przyszłego ogrodu. To samo dotyczy ukształtowania powierzchni działki – niewielkie spadki lub pagórki mogą stanowić inspirację dla aranżacji elementów wyposażenia ogrodu lub małej architektury.
Wybieramy styl i wyposażenie ogrodu!
Ogród to miejsce, które wypełni przestrzeń wokół naszego domu, warto więc zadbać o to aby pasował do zabudowy i reszty otoczenia. Możemy więc zdecydować się na ogród w stylistyce nowoczesnej lub naturalistycznej. Możemy np. stworzyć ogród wiejski, ogród japoński, angielski lub łączący różne style. Każdemu stylowi towarzyszą charakterystyczne rośliny , materiały, elementy małej architektury nadające ogrodowi odpowiedni wygląd i funkcje.
Dla osób lubiących zmiany warto przewidzieć elementy umożliwiające szybkie metamorfozy w ogrodzie.
Dobór przyszłego wyposażenia ogrodu uzależniony jest od tego jakie funkcje będzie spełniał w przyszłości. Aby zaspokajał potrzeby i preferencje wszystkich członków rodziny warto się nad tym zastanowić wcześniej i rozplanować rozmieszczenie wszystkich planowanych elementów małej architektury. Rabaty roślinne z ozdobnymi krzewami, drzewami i bylinami, altany, wiaty ogrodowe, kamienne lub ceglane murki oporowe, ławki ogrodowe, hamak, grill, kominek lub wędzarnia ogrodowa- to niezwykle pożądane elementy ogrodów.
Tak jak w każdej dziedzinie i one podlegają dyktatowi różnych mód i trendów.
O tym, co jest wg. Współczesnych projektantów zieleni trendy – w kolejnym artykule.