Aktualności

Pielęgnacja ogrodów we wrześniu

Tegoroczne lato ma się ku końcowi. Żal się z nim żegnać, ponieważ w tym roku było wyjątkowo słoneczne i ciepłe.

Właściciele przydomowych ogrodów mogli więc cieszyć się wypoczynkiem na powietrzu upajając się zapachem posadzonych kwiatów, zielenią trawy, śpiewem ptaków i szemraniem owadów. Koniec lata to również czas, kiedy możemy cieszyć się zbiorami posadzonych samodzielnie warzyw i owoców.

Coraz krótsze dni, zimniejsze noce, dominujące kolory żółci, purpury i fioletu zwiastują jednak nadejście jesieni. Wrzesień to miesiąc, kiedy rozpoczynamy przygotowania naszego ogrodu do zimowego odpoczynku i zabezpieczenia roślin do przetrwania chłodów.

Poniżej prezentujemy listę najważniejszych czynności, które należy wykonać przed nadejściem zimy.

Przede wszystkim znacznie ograniczamy podlewanie roślin w naszym ogrodzie gdy temperatury na dworze nie są już upalne.
Usuwamy rośliny jednoroczne, które przestały być już ozdobą naszego ogrodu. U tych, które pozostają dbamy, by nie zawiązywały nasion usuwając przekwitające kwiatostany.
Już teraz sadzimy rośliny cebulowe, które zimują w gruncie i kwitną wiosną np.: przebiśniegi, krokusy, narcyzy, hiacynty, tulipany, szafirki kosaćce cebulowe. Wrzesień to również doskonały miesiąc na sadzenie wrzośców i wrzosów
Krótko przycinamy pędy pelargonii i fuksji i przenosimy je do chłodnego miejsca w domu gdzie będą zimowały. Przenosimy również inne wrażliwe na chłody rośliny (oleandry, eonium drzewiaste, zielistki, kordyliny, tęgosze, agawy).
Letnie rośliny, które nie wyglądają już tak efektownie o tej porze roku, możemy zastąpić dekoracjami z roślinami sezonowymi, sadząc na przykład chryzantemy i wrzosy.
Wrzesień to doskonały miesiąc na renowację lub zakładanie trawnika. Jeśli podobają nam się kwiaty w trawniku, możemy posiać na przykład cebulki krokusów. Ostatni raz przed nadejściem zimy nawozimy trawnik specjalnym nawozem, o zmniejszonej zawartości azotu. Przygotujemy w ten sposób trawnik na nadchodzące mrozy i zwiększymy odporność na choroby. We wrześniu kosimy po raz drugi w sezonie łąkę kwietną.
Wykopujemy rośliny bulwiaste i cebulowe, które są wrażliwe na niskie temperatury( np.: bulwy mieczyków, begonii bulwiastej, karpy dalii, tygrysówki). Wykopane bulwy suszymy i odkładamy w chłodne miejsce gdzie przetrwają zimę.
Byliny kwitnące wiosną dzielimy i ponownie sadzimy, nie zapominając o tym aby je dosyć obficie podlać.
Przesadzamy rośliny iglaste np. cisy, świerki i tuje
Wszelkie obumarłe rośliny, obcięte kwiatostany, pozostałości po roślinach jednorocznych oraz liście, opadłe owoce, zbieramy i odkładamy na kompost. Aby kompost szybciej dojrzał, możemy posypać go gotową szczepionką Komposter Radivit, którą możemy zakupić w każdym sklepie ogrodniczym.
Nadchodzące chłodne i wilgotne dni i noce sprzyjają rozwojowi grzyba, a w szczególności mączniaka, dlatego też warto pomyśleć o tym już teraz i wykonać opryski preparatem grzybobójczym.
W stawach i oczkach wodnych usuwamy z dna stawu muł i obumarłe rośliny. Powierzchnię wody chronimy przed opadającymi liśćmi siatką . Gnijące na dnie liście pozbawiają ryby i inne organizmy życiodajnego tlenu. Powodują również nadmierny rozrost glonów zaburzając równowagę biologiczną. We wrześniu dzielimy i przesadzamy rośliny wodne. Egzotyczne gatunki ryb i roślin przenosimy na zimę do akwarium.
Wrzesień to również miesiąc, w którym warto pomyśleć o konserwacji donic i mebli ogrodowych. Donice, które z reguły pozostają już puste, szorujemy w wodzie z dodatkiem szarego mydła. Jeśli jest na nich wapienny osad możemy pozbyć się go używając octu i soli kuchennej.
Wrzesień to dla ogrodników miesiąc pod hasłem sadzenia, rozmnażania, przesadzania i konserwacji. Efekty pracy będą widoczne na wiosnę.

Profesjonalne
podejście