Astry chińskie i aksamitki – ozdoba jesiennego ogrodu.
Październik to miesiąc, kiedy każdy ogrodnik prowadzi już dość zaawansowane prace przygotowania ogrodu do zimy. Są to przede wszystkim zabiegi porządkujące, dzięki którym ogród będzie w dobrej kondycji na wiosnę.
W ogrodach dominują kolory jesieni: czerwienie, brązy i żółtości.
O tej porze roku szczególnie pięknie prezentują się chińskie astry i aksamitki.
Aster chiński – to jednoroczny kwiat rodem z Chin i Japonii. Jego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Aster chinensis.
Istnieje około tysiąca różnych odmian astrów, biorąc pod uwagę budowę kwiatostanów (tzw. koszyczków) można je podzielić na 3 grupy: pojedyncze, języczkowe i rurkowe.
Występują w bogatej palecie barw – bieli, czerwieni, różu, fioletów, a także w kolorze niebieskim, zaś kwiaty rurkowe mają głównie żółtą barwę.
Rośliny te mogą osiągać różną wysokość. W zależności od odmiany mogą być wysokie (do 100 cm), średnio wysokie lub karłowate (15 - 30 cm).
Astry rozmnażane są z nasion. Idealna pora na przygotowanie rozsady, to wysiew nasion do skrzynek lub ciepłego inspektu pod koniec marca.
Po zahartowaniu, rozsadę wysadza się na miejsce stałe w pierwszej i drugiej dekadzie maja, w rozstawie zależnej od wysokości roślin i ich przeznaczenia. Najczęściej stosuje się rozstawy 15 x 15 cm a przy wyższych odmianach 20 x 40 cm.
Astry to rośliny wymagające stanowiska słonecznego i dość wilgotnej, żyznej gleby.
W zależności od odmiany, astry kwitną w różnych porach roku. Odmiany wczesne kwitną już w lipcu i sierpniu, odmiany późne - zakwitają we wrześniu i październiku.
Aksamitki
Kwiaty należące do rodziny astrowatych. W stanie dzikim można je spotkać w strefie klimatów tropikalnych i umiarkowanie ciepłych. Najwięcej gatunków - około czterdziestu różnych odmian, występuje w Meksyku.
W naszym kraju, te jednoroczne kwiaty, uprawiane są jako rośliny ozdobne. Chętnie obsiewamy nimi rabaty w ogrodzie, ponieważ kwiaty te są dość łatwe w uprawie.
W naszych ogrodach występują głównie w trzech odmianach:
• Aksamitka wysoka – o dużych, osiągających nawet 15 centymetrów kwiatostanach dorasta nawet na wysokość jednego metra.
• Aksamitka wąskolistna – ma drobne kwiaty i listki, osiąga wysokość około 30 centymetrów.
• Aksamitka rozpierzchła – posiada kwiatostany średnicy około czterech centymetrów. Dorasta do wysokości 40 centymetrów.
Aksamitki wymagają nasłonecznionego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej gleby.
Kwiaty te możemy sami wysiać z nasion, lub zakupić gotowe sadzonki. Występują w odcieniach żółci i pomarańczy. Zaletą kwiatów jest również to, że swoim zapachem odstraszają szkodniki.