Aktualności

Tegoroczna zima jest w Polsce wyjątkowo łagodna. Styczeń, który w naszej szerokości geograficznej powinien być najmroźniejszym miesiącem w roku, w żaden sposób nie przypomina mroźnej i śnieżnej zimy.

Noworoczne, wysokie jak na tą porę roku temperatury wciąż zadziwiają i sprawiają, że wiele roślin wznowiło wegetację i zaczęło wypuszczać pąki. Niestety wiosenna aura o tej porze roku to anomalia pogodowa, która może być bardzo niebezpieczna dla rozhartowanych roślin.

Dlatego nie powinno się usuwać zimowego zabezpieczenia ogrodu. Lutowe mroźne wiatry, które w końcu na pewno nadejdą w połączeniu z mocnym nasłonecznieniem mogą spowodować trwałe ich uszkodzenie. Warto również dodatkowo zabezpieczyć rośliny, które dały się oszukać wysokim temperaturom i wypuściły pąki. Pamiętajmy również o krzewach iglastych, szczególnie tych o pokroju kolumnowym i skłonności ach do rozłamywania. Aby nie dopuścić do ich deformacji i złamaniem pod ciężarem zalegającego śniegu należy obwiązać je sznurkiem lub specjalną, elastyczną siatką.


Początek stycznia to miesiąc dobry na bielenie drzew. Zabieg ten zapobiega pękaniu kory na pniach.
Kora w okresie zimowym jest szczególnie narażona na działanie zmiennych temperatur. W ciągu dnia silne o tej porze roku promienie słoneczne mocno ją nagrzewają, zaś nocne niskie temperatury sprawiają, że tkanka kory kurczy się. Takie gwałtowne zmiany temperatury mogą powodować jej pęknięcia. Bielenie pni wapnem sprawia, że pień w ciągu dnia słabiej się nagrzewa. Najbardziej narażone na rany zgorzelinowe są południowe strony pni dlatego też warto okryć je porządną warstwą wapna. Niebezpieczeństwem dla roślin zimozielonych jest susza fizjologiczna. Przy zamarzniętej glebie i dużym nasłonecznieniu rośliny te narażone są na uschnięcie. Uchroni je przed tym podlewanie w okresach ocieplenia i mata cieniująca.

Zimowa pielęgnacja ogrodu polega również na obserwacji warunków pogodowych i odpowiedniego reagowania na nie.

Styczeń w ogrodzie to również dobry moment na przygotowanie pędów przeznaczonych na zrazy do szczepienia nowych drzewek. Najlepiej wybrać dobrze zdrewniałe, jednoroczne, 3-5 pąkowe odcinki o średnicy co najmniej 0, 5 cm. Ścięte pędy przechowujemy w zimnej piwnicy do wiosny, kiedy będziemy mogli zaszczepić nowe drzewka.


Zima to idealny moment na projektowanie ogrodów. Mamy dużo czasu na zapoznanie się z nowościami na rynku i szczegółowe zaplanowanie wszystkich prac, które czekają nas wiosną. Na spokojnie możemy przemyśleć plany obsadzenia ogrodu nowymi gatunkami drzew, krzewów, kwiatów i bylin. Można również pokusić się o przebudowę ogrodu. Zalecamy przelać swoje pomysły na papier i sporządzić szacunkowy kosztorys planowanych prac. Doświadczony projektant ogrodów przewiduje przy sporządzaniu planu wszystkie aspekty takiego przedsięwzięcia. Odpowiednia aranżacja nawierzchni, oświetlenia, elementów małej architektury i kompozycji roślinnych sprawi, że ogród stanie się miejscem wypoczynku i źródłem radości.


Zdjęcie do artykułu zostało pobrane z portalu o ogrodnictwie www.wymarzonyogrod.pl

Profesjonalne
podejście