Projektowanie ogrodu przyjaznego zwierzętom
Ogród przyjazny zwierzętom i owadom jest marzeniem wielu ogrodników. Stworzony w zgodzie z naturą jest miejscem, w którym człowiek i przyroda żyją ze sobą w harmonii. Wizyta motyli, pszczół, ptaków, czy jeży świadczy o bogactwie ogrodu i o jego wyjątkowości. Jak zaprojektować ogród przyjazny zwierzętom? W jaki sposób zaprosić zwierzęta i sprawić, aby czuły się u nas bezpiecznie?
Ogród przyjazny naturze można zaprojektować nawet na małej przestrzeni, istotne jest natomiast to, aby był bogaty i zróżnicowany gatunkowo. Stworzenie bezpiecznej przestrzeni zachęci zwierzęta do odwiedzania naszego ogrodu, a pamiętajmy, że to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami, i że to zwierzęta ożywiają nasze otoczenie. Ważną rolę w projektowaniu takiego ogrodu odgrywa odpowiedni dobór roślin. Najlepiej jeśli będą to rośliny rodzime, dobrze czujące się w naszym klimacie, a tym samym dobrze znane i tolerowane przez zwierzęta. Warto zapoznać się z otoczeniem planowanego ogrodu, aby jak najpełniej określić rodzaj najbliższego środowiska. Dzięki temu dostosujemy gatunki roślin, które chcemy mieć w naszym ogrodzie łącząc gatunki rodzime z ozdobnymi.
W ogrodzie przyjaznym naturze nigdy nie zabraknie owadów. Aby je zwabić należy posadzić odpowiednie rośliny nektarodajne silnie pachnące, barwne, długo i bogato kwitnące. Każdy ogród powinien być gościnny dla ptaków, bo to one najbardziej ożywiają nasze otoczenie. Zapewniając im odpowiednie warunki sprawimy, że polubią nasz ogród i zamieszkają w nim zakładając gniazdo. Pamiętajmy, że ptaki to nasi sojusznicy w walce ze szkodnikami. Rosnące pisklęta stale potrzebują wysokobiałkowego pożywienia, jakim są owady. Ptaki chętnie zamieszkają w naszym ogrodzie, kiedy poczują się w nim bezpiecznie. Drzewa, krzewy i pnącza są idealnym miejscem, gdzie mogą się schronić i założyć gniazdo. Warto zadbać o obecność w ogrodzie roślin, których owoce będą dla ptaków jadalne nie tylko w sezonie letnio-jesiennym, ale również zimą. Jeśli ogród jest młody i nie ma w nim starych drzew, w których ptaki mogłyby założyć gniazda postarajmy się o wywieszenie budek lęgowych. Zrobienie ich nie jest trudne, trzeba tylko pamiętać o najważniejszym, że powinny być wykonane z nieheblowanego i niemalowanego drewna. Budki należy zawiesić w zacisznym miejscu, zwracając szczególna uwagę na to, żeby żaden drapieżnik nie miał tam dostępu.
Kolejnym aspektem ogrodu przyjaznego ptakom będzie poidełko więc zadbajmy o jego obecność w ogrodzie. W upalne dni ptaki chętnie skorzystają z ochłody jaką daje woda. Zimą pamiętajmy o zamontowaniu w ustronnym miejscu karmnika. Spełnijmy kilka warunków, aby ptaki były odpowiednio dokarmione i bezpieczne. Karmnik trzeba utrzymywać w czystości, a świeżą karmę należy nakładać regularnie, bo ptaki przyzwyczajają się do stałego źródła pokarmu. Pilnujmy też, aby do karmnika nie miał dostępu np. koty. Jeżleli marzymy o ogrodzie pełnym zwierząt nie sposób nie wspomnieć o jeżach. One także są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Żywią się owadami, ślimakami, opadłymi owocami. Jeżeli nasz ogród znajduje się w pobliżu lasu czy parku stwarzając odpowiednie warunki sprawimy, że jeż będzie naszym stałym gościem.
Jeżeli spodziewamy się wizyty jeża, zostawmy niewielkie szczeliny w ogrodzeniu, aby mógł się przez nie przedostać. Jeże lubią ustronne zakątki, dlatego chętnie zaglądają pod rozłożyste krzewy. Zostawmy w zacisznym miejscu ogrodu stertę gałęzi i liści. Pozostawmy ją po sezonie jesiennym, by jeże mogły w nich przespać zimę. Gałęzie uporządkujmy na wiosnę dopiero wtedy, kiedy upewnimy się, że jeży już tam nie ma. Ważnym detalem ogrodu przyjaznego zwierzętom jest woda. Zaplanujmy choćby małe oczko wodne, a z pewnością przyciągnie ono wiele zwierząt. Pamiętajmy o ograniczeniu stosowania chemii w ogrodzie, w którym goszczą zwierzęta, ponieważ jest ona dla nich zagrożeniem. Jeśli ogród spełni oczekiwania nie tylko ludzi, ale również zwierząt, będzie cudownym miejscem odpoczynku i kontaktu z naturą.